Zajímavá místa Říma

Aneb co v Římě rozhodně nevynechat...

Koloseum

Mezi nejvíce navštěvované historické památky Říma patří Koloseum, který má podobu elipsovitého amfiteátru z období Římské říše. Tato stavba byla původně schopna pojmout 50 tisíc sedících diváků a odehrávaly se tu především gladiátorské zápasy a veřejné podívané. Tato pozoruhodná stavba se ve 21. století stala zříceninou, což bylo zapříčiněno zemětřeseními a zloději kamenů. V současnosti patří Koloseum k nejvíce atraktivním římským stavbám a získalo takové oblíbenosti, že je dokonce znázorněno na italské verzi pěticentové mince.

Forum Romanum

K dalším zajímavým místům Říma patří Forum Romanum, které bylo centrem veškerého dění v době antického Říma. Mohli jste tu najít trhy, baziliky, vítězný oblouk, chrámy a místa pro politiky a řečníky. V dnešní době narazíte ve Forum Romanum především na ruiny památek z dob starověkého Říma a prochází tudy slavná římská ulice Via Sacra, jež spojuje dva ze světoznámých pahorků, a to Kapitol s Kolossem.

Vatikán

Vatikán, nejmenší nezávislý stát a sídlo Svatého otce, nejvyšší autority katolické církve, tvoří tzv. enklávu uprostřed Říma. Toto území dostalo jméno podle stejnojmenného pahorku, na kterém se nachází. První křesťanský chrám na tomto území vznikl již v roce 326. V 6. století tu byl vystaven vatikánský palác, jež se později stal sídlem papeže.

Fontána di Trévi

Při návštěvě Říma byste neměli zapomenout na Fontánu di Trévi, jež byla vybudována již v roce 430. Voda se do fontány dostává především podzemním kanálem Aqua Virgo, který nechal vybudovat Marcus VIpsanius Agripa a zásoboval také Agrippovy lázně. Pověstí mezi lidmi se traduje, že pokud někdo hodí do fontány minci, tak se mu splní veškerá jeho přání.

Kapitol

Kapitol, jeden z nejvyšších a nejslavnějších římských pahorků v Římě, se stal symbolem a centrem moci starověkého Říma. Pahorek Kapitol má dva pahorky, z nich jeden se nazývá Capitolinum, na němž v minulosti stál chrám, který byl zasvěcený třem nejvyšším státním božstvům. Druhý pahorek se nazývá Arx, na jehož vrcholu stála citadela a později chrám Moneta.

Pantheon

K dalším nezapomenutelným stavbám Říma patří Pantheon, jež vznikl v roce 27 př. n. l. Pantheon je chrám, který byl původně zasvěcený všem bohům a později zasvěcen jen Panně Marii. Vstupní část tvoří mohutný portikus s 16 žulovými sloupy, jež jsou řazeny do tří řad. Hlavní část chrámu tvoří veliká aula, jež je ve výše 43 m zakrytá polokulovitou klenbou a v jejíž střední části se nachází otvor o průměru 9 m.

Andělský hrad

V Římě byste neměli zapomenout ani na Andělský hrad, známý také pod názvem Hadriánovo mauzoleum. Tato monumentální kruhová stavba byla vystavěna v letech 135 – 139, jejímž původním účelem této stavby bylo rodinném mauzoleum. Později stavba sloužila jako papežská pevnost, rezidence a vězení. Nyní tam nalezneme sídlo muzea, které se zabývá historií Říma.